Türk Müziği Akademik Çevresi’nin (TUMAC) 2022-2023 akademik yılı Güz Dönemi Bilim Sanat Etkinlikleri, Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Yalçın’ın “Kevserî Mecmuası ve Kitabu İlmi’l-Musiki” başlıklı sunumuyla devam ediyor. 24 Aralık 2022 Cumartesi günü saat 21:00’da (UTC+3) gerçekleşecek etkinlik, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi Dr. Serhan Dilhan Yavuz’in moderatörlüğünde TUMAC Youtube kanalından canlı yayınlanacak.

TUMAC Youtube canlı yayın linki için tıklayınız.

SUNUM HAKKINDA

“Kevserî Mecmuası ve Kitabu İlmi’l-Musiki” başlıklı sunumda öncelikle Nayî Mustafa Kevserî’nin telifi olan Kevserî Mecmuası olarak bilinen Kitab-ı Musikar adlı yazılı kaynak ele alınacaktır. Mecmua üzerinde çalışma yapan araştırmacıların elde ettiği sonuçlar ve mecmuanın mikrofilmi üzerine yapılan son çalışmalar ile elde edilen detaylı bilgilere yer verilecektir. Bilindiği üzere, on sekizinci yüzyıl Osmanlı/Türk musikisi yazılı eserlerinin azlığı ve müellif bilgilerinin ise tartışmalı olduğu bir yüzyıl olarak karşımıza çıkmaktadır. Kitab-ı Musikar adlı yazılı kaynak bu sorun ve sorulara bir nebze de olsa ışık tutabilecek nitelikte iken mecmuanın özel kütüphanede bulunması nedeniyle araştırmacılar eser üzerinde detaylı inceleme yapamamıştır. Mecmuanın bir mikrofilminin Ankara Milli Kütüphane’de ortaya çıkması hem Kitab-ı Musikar’ın detaylarının ortaya çıkmasına hem de on sekizinci yüzyıl Osmanlı/Türk musikisinin bir parça daha netlik kazanmasına vesile olmuştur. Sunumun ana konusunu Nayi Mustafa Kevserî’nin kaleminden on sekizinci yüzyıl Osmanlı/Türk Musikisi’nin ele alındığı Kitab-ı Musikar oluşturmaktadır. Ayrıca Kantemiroğlu Edvarı olarak bilinen Kitabu İlmi’l-Musiki ile Kitab-ı Musikar arasında konular bakımından dikkat çeken benzerlikler ve farklılıklar ele alınarak, “Gerçek Kantemiroğlu Edvarı”nın hangi eser olup olamayacağı konusu da irdelenecektir.

Doç. Dr. Gökhan Yalçın

1975 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 2000 yılında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü’nde lisans eğitimini, 2004 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Tezli Yüksek Lisans programını, 2011 yılında ise Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Doktor programını tamamladı. 2000-2004 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Müzik Bilimleri Bölümü’nde ücretli öğretim elemanı, 2004-2008 yılları arasında Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde öğretim görevlisi, 2011 ila 2015 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Müzik Bilimleri Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalıştı. Evli ve 3 çocuk babası olan Yalçın, 2015 yılından itibaren Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalında doçent doktor unvanı ile görevini sürdürmektedir. Müzik eğitimciliğinin yanı sıra Tarihsel Müzikoloji üzerine çalışmalarını sürdüren Yalçın’ın, 2016 yılında AKM Başkanlığı tarafından “On Dokuzuncu Yüzyıl Türk Musikisinde Haşim Bey Mecmuası-Birinci Bölüm: Edvar”, 2019 yılında ise Gece Kitaplığı Yayınevi tarafından “Nâyi Mustafa Kevserî’nin Kaleminden 18. Yüzyıl Türk Musikisi: Kevserî Mecmuası” adlı çalışmaları kitap olarak yayınlanmıştır.

Afiş tasarımı: Orçun Güneşer
Yayın sorumlusu: Eşref Berk Türkoğlu