Türk Müziği Akademik Çevresi’nin (TUMAC) 2021-2022 akademik yılı bahar Dönemi Bilim Sanat Etkinlikleri (BSE) programı açıklandı.

TUMAC’ın 2021-2022 akademik yılı sözcüsü İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (TMDK) Müzikoloji Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gözde Çolakoğlu Sarı’nın öncülüğünde hazırlanan programda bu ay, Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi ve Etnomüzikoloji Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Özlem Doğuş Varlı’nın “Uygulamalı Etnomüzikoloji ve Kadınlar Dünyayı Çalıyor/Söylüyor Projesi” başlıklı sunumu yer alıyor. 29 Ocak 2022 Cumartesi günü saat 21:00’da TUMAC Youtube kanalından canlı yayınlanacak etkinlik, Galatasaray Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ergur’un moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Overviews and Different Views: Unifying and Diverse Elements in Makam Musics” başlıklı sunumuyla İngiltere Bristol Üniversitesi Müzik Bölümü’nden Prof. Dr. Michael Ellison’ın yer alacağı 26 Şubat 2022’deki TUMAC BSE No. 25 kodlu etkinliğin moderatörlüğünü ise İTÜ TMDK Müzikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Baysal yapacak.

26 Mart 2022’de ise “Sesli Mimari ve Ritim Üzerine Güncel Denemeler” başlıklı sunumuyla İTÜ TMDK Müzik Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Erek yer alıyor. Bu etkinliğin moderatörlüğünü İTÜ TMDK Müzik Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Karadoğan yapacak.

30 Nisan 2022’de gerçekleşecek BSE No. 27’de ise İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Türk Musikisi Bölümü’nde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sami Dural, Dr. Erdal Kılıç ve Öğr. Gör. Semih Özdemir’in “Yeğya M. Dındesyan’ın ‘Müziğin Unsurları’ Kitabı (Hamparsum Müzik Yazısı: Türk Müziğinin Yazılması)” başlıklı sunumu yer alıyor. Bu etkinlik, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı ve aynı kurumun Türk Mûsikîsi Bölümü’nde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Tan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek.

TUMAC BSE 2022 bahar döneminin son etkinliği ise Tanburi Cemil Bey’in anısına 21 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenmesi planlanan Çalgı Yapım ve Organoloji Paneli ve Atölyesi. Bu etkinliğin ayrıntıları mayıs ayında açıklanacak. Ayrıca tüm etkinlikler TUMAC Youtube kanalından canlı yayınlanacak.