(For English see below)

Dünyanın en saygın müzikoloji cemiyetlerinden biri olan Kuzey Amerika merkezli Society for Ethnomusicology (SEM), Türk Müziği Akademik Çevresi’nin (TUMAC) “2021 Lois Ibsen al-Faruqi Ödülü”ne layık görüldüğünü açıkladı. Ödülün komitesi, TUMAC’ın çevrimiçi platformunda yayınladığı makalelerden organize ettiği sempozyum, dinleti gibi bilimsel ve sanatsal etkinliklere kadar geniş bir yelpazede müzikoloji alanına sağladığı katkının önemi temelinde bu seçimi yaptığını vurguladı. Lois Ibsen al-Faruqi Ödülü, uluslararası alanda İslam dünyasına nitelikli bilimsel katkı sağlayan bilim insanlarına ve kurumlara SEM tarafından iki yılda bir veriliyor.

SEM, devlet desteği olmaksızın gönüllü bir yapı ile sürdürdüğü faaliyetlerinde gerek Türkiye’de, gerekse uluslararası alanda hem bağımsız araştırmacılar, hem de üniversitelere bağlı bilim insanları arasında bilgi paylaşımını kolaylaştıran saygın duruşu nedeniyle TUMAC’ın bu ödüle adaylığının gerçekleştiğine dikkat çekti. TUMAC’ın adaylığında 2018 yılından beri Türk Müziği tarihi, teorisi, enstrümanları, formları, repertuarı, terminolojisi ve kaynakçasına odaklı çalışmalara yönelik vizyonu ve desteğinin de altı çizildi.

SEM’in bu ödülü üzerine TUMAC’ın kurucu üyelerinden Prof. Ruhi Ayangil, TUMAC’ın mütevazi bir ortamda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını, TUMAC’ın yaptıklarını cömertçe gören, bilen ve değerlendiren açık fikirli ve dikkatli aydınlar tarafından verilen bu ödülü kazanmanın büyük bir onur olduğunu vurgulayarak “SEM ödül komitesine sonsuz teşekkürlerimi ve en içten duygularımı tekrarlar, bundan sonraki iş birliği ve dayanışmamızın temelini atacak olan iyi dileklerimizi ve iyi niyetlerimizi sunarım” dedi. TUMAC’ın 2021-2022 akademik yılı sözcüsü İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gözde Çolakoğlu Sarı ise ödülle ilgili olarak “Türk Müziği’nin bilimsel olarak araştırılması, incelenmesi, derlenmesi ve sunulması amacıyla kurulan akademik bir girişim olan Türk Müziği Akademik Çevresi, iş birliği içerisinde olduğu akademisyenlerin gönüllü ve özverili çalışmalarıyla hayat bulmuştur. Türkiye ve hatta dünyanın çeşitli üniversitelerinde görev yapan akademisyenler ve araştırmacıların çalışma azimleriyle etkinliklerine devam eden çevremizin SEM gibi saygın bir kuruluştan aldığı bu ödül bizler için büyük bir onurdur. Kendilerine teşekkürlerimizi sunar, bu ödülden aldığımız ilham ile etkinliklerimize aynı şevk ile devam edeceğimizi bildirmekten gurur duyarız” dedi.

İlgili ödül, TUMAC’ın Society for Ethnomusicology’ye üyelik kazanması yanında Ethnomusicology dergisi, SEM yayınları ve SEM Bülteni’ne çevrimiçi erişim ve fiziksel baskılarına ulaşım imkanı da tanıyor. Daha önce ödülü kazananlar arasında Afganistan Ulusal Müzik Ensitüsü’nden (Afghanistan National Institute of Music) Dr. Ahmad Naser Sarmast, CERMAA’dan (Centre de Recherches sur les Musiques Arabes et Apparentées) Amine Beyhom ve İran Müziği üzerine araştırma ve yayınlarıyla tanınan Mahoor Kültür ve Sanat Enstitüsü (Mahoor Institute of Culture and Art) yer alıyor. Anısını yaşatmak amacıyla ödüle adının verildiği Lois Ibsen al-Faruqi (1927-1986), İslam ve Arap dünyası üzerine yaptığı müzik çalışmalarıyla tanınıyor. Önemli eserleri arasında An Annotated Glossary of Arabic Musical Terms (1981) ve Cultural Atlas of Islam (1986) yer alıyor.

SEM ödül sayfasına ulaşmak için: https://www.ethnomusicology.org/general/custom.asp?page=Prizes_alFaruqi

TUMAC wins SEM award

The North America-based Society for Ethnomusicology announced that TUMAC had been awarded the 2021 Lois Ibsen al-Faruqi Award. This award is granted once every two years. It “recognize[s] the scholarly contributions of a music scholar or institution in the Islamic world.”

The award committee selected TUMAC on the basis of a nomination that emphasized the range of activities TUMAC has undertaken, from publishing articles to organizing symposiums and concerts. The nomination also emphasized that TUMAC is run by volunteers with no government support and that it has facilitated the sharing of knowledge among both independent researchers and university-affiliated members in Turkey and abroad. “TUMAC has been presenting academic articles on Turkish music history, Turkish Music Theory, Turkish Music Instruments, Turkish Music Forms, Turkish Music Repertoire, Turkish Music Terminology, [and] Turkish Music Bibliography online since its establishment” three years ago, the nomination reads. “They have supported one oral history project as well.”

Upon this award of SEM, one of the founding members of TUMAC Prof. Ruhi Ayangil stated that “It is a great honor to win this meaningful award, presented by some open-minded and attentive intellectuals who generously see, know and judge what is being done by TUMAC, while we try to do our best with our modest resources. I would like to repeat my endless thanks and sincere feelings to you, and present our best wishes and good intentions, which will form the basis of our future cooperation and solidarity.” Regarding the award, TUMAC’s spokeswoman for the 2021-2022 academic year, Istanbul Technical University Turkish Music State Conservatory Musicology Professor Gözde Çolakoğlu Sarı said “TUMAC, an academic initiative established to achieve the scientific research, inquiry, compilation and presentation of Turkish music, has come to life with the voluntary and self-sacrificing efforts of academicians. It is a great honor for us to receive this award from SEM. We continue our activities with the determination of academics and researchers working in various universities in Turkey and around the world. We would like to thank SEM and we are proud to announce that we will continue our activities with the same enthusiasm with the inspiration we received from this award.”

The award grants TUMAC gift membership to the Society for Ethnomusicology as well as online access to and physical copies of the Society’s publications, Ethnomusicology journal and SEM Newsletter.

Previous winners of the award include Dr. Ahmad Naser Sarmast (Afghanistan National Institute of Music), Amine Beyhom (Centre de Recherches sur les Musiques Arabes et Apparentées), and Mahoor Institute of Culture and Art, which is known for its research and publications on Iranian Music. Lois Ibsen al-Faruqi (1927-1986), for whom the award was given to keep her memory alive, is known for her music studies on Islam and the Arab world. Her important works include An Annotated Glossary of Arabic Musical Terms (1981) and Cultural Atlas of Islam (1986).

The SEM awards page:

https://www.ethnomusicology.org/general/custom.asp?page=Prizes_alFaruqi