Uluslararası “Üstâd-ı Cihân” Tanbûrî Cemil Bey Çevrimiçi Sempozyumu kapsamında Mim Sanat Derneği’nin Türk Süsleme Sanatları ve resim alanlarındaki öğrencilerinin eğitimcileriyle birlikte hazırladıkları “Çocuklarımızın Sesi” çevrimiçi sergisi 7-9 Mayıs tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Sempozyum sitesinden ulaşılabilecek Tanbûri Cemil Bey temalı çevrimiçi sergi alanında, Türk Süsleme Sanatları’ndan  tezhip, kaatı’ ve resim branşındaki çalışmalar yer alıyor. Sergi; Tanbûri Cemil Bey’in yaşamına dair Dürdane Ünver, Nilgün Gencer, Süreyya Alper, Ayşe Ozar, Esin Uyar, Neslihan Can ve Kubilay Can eğitiminde yapılan öğrenci çalışmalarından bir seçkiden oluşuyor.

2015 yılında toplumun sanatla yüceleceği inancıyla kurulan Mim Sanat Derneği, 2017’den bu yana 10–14 yaş grubu devlet koruması altındaki ve imkanı kısıtlı çocuklara yönelik Türk Süsleme Sanatları, resim ve Türk Makam Müziği alanında sanat eğitimi veriyor.

Mim Sanat Derneği, çocuklarımızın ve gençlerimizin sanat alanındaki yeteneklerini geliştirmelerine imkan tanımak; uzun soluklu, sürdürülebilir eğitim programları ile nitelikli farkındalık yaratarak evrensel boyutta  düşünebilen ve toplumsal barışa hizmet edecek nesiller yetişmesini misyon ediniyor.

Mim Sanat Derneği’nin Dolmabahçe Sarayı Meşkhane Salonu’nda 26 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirdiği “Çocuklarımızın Sesi” etkinliğinin dinleti bölümünden Cemil Bey‘in Nikriz makamındaki longası, Tanbûrî Cemil Bey Topluluğu (TACET) tarafından seslendiriliyor.